Izzadni kezd a tenyered az olyan szavaktól, mint a nyugdíjjárulék? Hidegrázás jön rád a gondolattól, hogy ráguglizz a nyugdíjtörvényre? Eleged van már a vészmadarakból, akik a nyugdíjrendszer bedőlését várják? Ha egyszerűen csak képbe akarsz kerülni, mit tehetsz azért, hogy idősként se kelljen nyomorognod és hogyan kaphatsz minden évben akár több százezret az államtól, akkor ez a cikkünk neked szól! Érthetően, riogatás nélkül a nyugdíjról!
Nyugdíjról beszélni? Nem korai ez még?
„Én még szeretnék olyan fiatal lenni, hogy ne is gondoljak a nyugdíjra” - mondta az örökösen a nyugdíj csökkenő vásárlóértéke miatt sopánkodó Lenke néni a Szomszédok egyik epizódjában. Persze, ki ne szeretne olyan fiatal lenni? Mégsem olyan könnyű ez manapság.
Már huszonévesen azzal stresszelnek, hogy kezdjünk el spórolni a nyugdíjra. Akkor, amikor még nem is utaztunk, autónk sincsen és az albérletet is csak szülői segítséggel tudjuk fizetni.
Majd harmincasként, amikor a családalapításra vagy a saját házra tennénk félre, elkezdenek még jobban riogatni: mire annyi idős leszel, Magyarországon összeomlik a nyugdíjrendszer!
A híreket olvasva a negyvenesek pedig már egyenesen pánikrohamot kaphatnak. Miközben még a házat sem fizették ki, és a gyerek is bejelentette, hogy külföldre menne tanulni, kezdjenek el takarékoskodni, mert már csak 20-25 évük van a nyugdíjig!
Bármilyen korúak is vagyunk, a kérdés ugyanaz: miből?
Te is költözöl majd egy olcsóbb országba?
Bizonyára sokak számára ismerős a Keleti nyugalom - Marigold Hotel című angol vígjáték. A film sztorija röviden az, hogy hét angol nyugdíjas egy színes-szagos reklám hatására úgy dönt, hogy hátat fordít a szigetországnak és idős éveit az indiai Jaipurban, a Marigold Hotelben éli le. Persze nyugdíjasként főként anyagi megfontolás vezérli őket: a hirdetés meggyőzően olcsó új lakóhelyet ígér számukra. A helyszínen azonban arcul csapja őket a valóság: a szálloda omladozik, nincs víz és telefon, sőt, néhány szobának még az ajtaja is hiányzik. Ráadásul az élet sokkal zsúfoltabb és hangosabb arrafelé, mint odahaza!
Vannak, akik szerint még jobb is lesz nyugdíjasként…
Bár a film nagyon humoros, a sztori mégis húsba vágó. Pláne itthon. Tényleg elfogadtuk már, hogy nyugdíjasként lejjebb kell adnunk a korábbi életszínvonalunkból? Többek között erre keresett választ a Vienna Life Biztosító 2016. decemberében elvégzett nyugdíjkutatása is. A biztosító több mint 600 fő megkérdezésével például azt vizsgálta, hogy
- az emberek milyen egzisztenciára számítanak idősebb korukban,
- honnan lesz pénzük nyugdíjasként, továbbá, hogy
- hallottak-e az állam által kínált támogatásról.
A hatszáz főből
- 38,4 százalék az aktív éveihez képest alacsonyabb életszínvonalat vár nyugdíjasként
- 52,5 százalék azonban nem számít anyagi visszaesésre idősebb korában, sőt,
- még olyanok is vannak, akik szerint a nyugdíjba vonulás után javul majd a pénzügyi helyzetük – igaz, ezt 100-ból mindössze nagyjából 5-en gondolják.
És mennyi az annyi?
Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság adataiból megtudtuk, hogy azért szerencsére nem mindenkinek jelent komoly anyagi megterhelést a munkával töltött évek lezárása. A 2016. augusztusában közölt számok azt mutatják, hogy
- egy magyar öregségi nyugdíjas kap havi 2 millió forint feletti ellátást,
- egynek jár 1,5-2 millió forint közötti,
- háromnak pedig 1-1,5 millió forint közötti összeg.
Több 100 ezer forint összegű nyugdíjat azért már többen kapnak:
- a 2016. augusztusi adatok szerint 225 ember számíthat havi fél- és egymillió forint közötti utalásra a nyugdíjfolyósítótól és
- mintegy 11 800 nyugdíjas él havi 300 ezer forint feletti összegből, míg
- a szintén magasnak számító 200-300 ezer forint közti sávba több mint 105 ezren tartoznak.
A 100 és 200 ezer forint közti nyugdíjra már sokkal többen, 822 ezren jogosultak. A 2 millió magyar öregségi nyugdíjas több mint fele azonban ennél is kevesebbet várhat a nyugdíjfolyósítótól: nekik havi 50-100 ezer forint közti összegből kell kijönniük, legtöbben közülük havi 70-80 ezer forintot kapnak.